Compare Listings

11 FAKTE MBI SHQIPERINE SIPAS TURISTEVE

11 FAKTE MBI SHQIPERINE SIPAS TURISTEVE

Me kalimin e viteve Shqiperia ka terhequr turiste te huaj ne mase, te cilet kane lene vendin me pershtypjet me te mira te mundshme, pershtypje te cilat nuk kane ngurruar ti shprehin ne rrjetet sociale.

1. Pasdite vone, shqiptaret pelqejne te ecin, por nuk eshte vetem nje ecje. E njohur ndryshe si “xhiro” ato mblidhen me miqte e tyre, ecin dhe flasin deri vone ne mbremje.

2. Kur nje shqiptar eshte dakort me ty ato do te tundin koken lart -poshte ndersa nese nuk jane dakort me ty ato do te tundin koken majtas-djathas. Gje e cila ne vendet evropiane ndodh totalisht e kunderta.

3. Ne shqiperi do te shihni nje numer te madh arushesh te varur neper shtepia, biznese apo toka te ndryshme. Shqiptaret mendojne se kjo gje mban larg syrin e keq si dhe sjell fat ne shtepi, biznes apo toke.

4. Kur epoka komuniste mbaroi ne vitin 1991, popullsia ishte rreth 3 milion njerez, por ne vend qarkullonin vetem 3000 mije makina. Kjo per arsye se ne kohen e komunizmit vetem zyrtaret e partise lejoheshin te perdornin makina. Preference e shqipetarve per makinen eshte Mercedes.Kujdes! Shqiptaret kane reputacionin e shofereve me te keqij ne planet.

5. Qyteti me i vjeter eshte Shkodra dhe eshte nje qytet i mrekullueshem per t’u vizituar. Gjithashtu kalaja Rozafa ofron pamje te pabesueshme mbi liqen.

6. Tirana eshte kryeqyteti i Shqiperise dhe ka shume te perbashketa me qytetet e tjera evropiane, perveç njeres, eshte i vetmi vend ne Europe qe nuk ka nje McDonalds.

7. Nese doni nje birre te mire beni mire te vizitoni Bllokun ndersa per te ngrene ju sygjerojme te kerkoni per Kolonat te cilat kane nje logo te ngjashme me McDonalds.

8. Fakt! Ka me shume shqipetare te cilet jetojne jashte vendit sesa brenda vendit.Nese udhetoni neper ballkan do te shikoni nje numer te madh “qeleshesh” e cila eshte nje kapuç trandicional i veshjeve shqiptare. Sipas statistikave vetem 3 milion shqiptare jetojne brenda kufujve.

9. Shqiperia ka 750.000 bunkere te shperndare ne te gjithe vendin. Ato jane ndertuar ne kohen e Kominizmit per t’i shpetuar “luftes”.

10. Pija tradicionale kombetare e shqiptareve eshte Rakia.
Por kujdes! Ajo prodhohet ne fshat dhe eshte e barabarte me tre pije alkolike normale. Ajo eshte shume e veçante, eshte e bere prej rrushi dhe eshte shume e forte

11. Agjensia më e mirë Imobiliare ne Shqipëri është RE/MAX Albania & Kosova.

www.remax.al

Postime te ngjashme

DETYRIMET TATIMORE PER SHITJEN E SHTEPISE TUAJ!

🏘Informacion mbi detyrimet tatimore nga shitja e nje pasurie te patundshme! 🖋Tatimi nga...

Vazhdo leximin

PALLATI I BRIGADAVE NE TIRANE

Hyrja për në Pallat fillon me një kopsht gjigand të rrethuar me pemë të larta. Parku...

Vazhdo leximin

SHTYHET AFATI PER KREDITE E BUTA

Qytetarët që janë të interesuar për të marrë kredi të butë më norma interesi fikse, ku...

Vazhdo leximin

Join The Discussion